Ismerős az az érzés, amikor a “majd holnap megcsinálom” feladatok tömkelegét tologatod magad előtt? Vagy az, amikor a “tízperces” feladat miatt egész éjszaka nem alszol?
Ha igen, valószínűleg te is szenvedtél már a halogatástól.
Először is kezdjük azzal, hogy mi a halogatás. Akkor halogatunk, ha a prioritás-listánkhoz képest nem a magasabb, hanem egy alacsonyabb prioritású, vagyis kevésbé fontos feladathoz/tevékenységhez kezdünk hozzá.
Gyakran a halogatást egyszerűen egy időgazdálkodási kérdésnek tekintjük (ami részben igaz), és figyelmen kívül hagyjuk, hogy legtöbbször érzelmi logika áll mögötte.
Ilyenkor még a komolyabb halogatási problémákat is úgy próbálhatjuk megoldani, hogy “csak össze kell szednem magam”. Persze ezt meg lehet próbálni, de veszélyt rejt magában ez a gondolkodás.
Ha egyre többször azt tapasztaljuk, hogy nem tudunk belevágni bizonyos feladatokba, akkor előbb-utóbb elkezdhetjük elveszíteni a bizalmat önmagunkban. Sokan azt gondolják többszöri kudarcélmény után, hogy ők valamit képtelenek megcsinálni, vagy hogy elvesztették a kontrollt az életük/önmaguk felett. Hiába ígérik meg maguknak, hogy “majd megcsinálom”, úgysem teljesül ez az ígéret.
A halogatásnak van egy “ördögi köre”, amely inkompetencia-érzést, kétségbeesést, bűntudatot, kudarcot, majd dühöt szül saját magunkkal szemben.
Holott nem arról van szó, hogy valaki ne tudná kezébe venni az irányítást, sokkal inkább a “hogyan?” a kérdés.
A halogatás mögött mindig fel tudunk fedezni valamilyen kellemetlen, “nem szeretem”-érzést, és ezzel együtt egy-egy negatív gondolatot.
Például:
- Ez túl nehéz/Nem is tudom, hol kezdjem.
- Nem fogom tudni tökéletesre megcsinálni/Tökéletesre kell megcsinálnom.
- Ennek semmi értelme.
- Nagyon unalmas, nem akarom, nincs kedvem hozzá.
És ezekhez a negatív gondolatokhoz úgymond “hamis” önmegnyugtató gondolatok is párosulhatnak, amelyek rövid távon megnyugtatnak minket, kicsit hosszabb távon azonban nem:
Például:
- Majd megcsinálom később.
- Rövidebb idő alatt is meg tudom csinálni/ elég lesz erre 1 nap is.
- Ráér még, nem is olyan fontos.
- Előbb inkább kitakarítok/eszek valamit/megnézek egy részt a sorozatomból, stb.
- Úgysem tudnám most befejezni, akkor inkább el sem kezdem.
A halogatás elleni küzdelemben tehát az első lépésünk az lesz, hogy megvizsgáljuk, nálunk egy-egy helyzetben hogyan kezdődik és hogyan folytatódik a halogatás. Azzal, hogy ezeket a gondolatokat tudatosítjuk, már tudni fogjuk, mivel is állunk szemben, és könnyebb lesz cselekedni.
A következő cikkben innen folytatjuk: mit lehet ezekkel a gondolatokkal és a halogatás ördögi körével kezdeni??
Addig is, írjátok meg, nálatok mik azok a NEGATÍV GONDOLATOK és “HAMIS” ÖNMEGNYUGTATÓ GONDOLATOK, amik leggyakrabban megakadályoznak titeket!
Minél többet gyűjtünk össze, annál többet segítünk magunknak és egymásnak a tudatosságban! ????
Képek forrása:
<a href=’https://www.freepik.com/photos/hand’>Hand photo created by cookie_studio – www.freepik.com</a>
https://www.onlygfx.com/6-circular-arrow-drawing-png-transparent/